Sevgiye Dair

Sevgiye Dair

365 günün içinde bazı günler vardır ki, onlar çok özeldir. Özeldir çünkü, belirli bir amaç doğrultusunda planlanır ve kutlanır. 'Anneler Günü', 'Babalar Günü', 'Öğretmenler Günü', 'doğum günleri', 'yeni yıl kutlamaları'... Hediyeler alınır, yemek planları yapılır, kartlar yazılır, mesajlar gönderilir. Annemizi, babamızı, öğretmenimizi, arkadaşımızı ne kadar sevdiğimizi dile getirmeye çalışırız. Beklenti ve zorunluluk, 364 gün içimizi kavurur durur. "Acaba beni unuturlar mı? Bakalım kim bana hediye getirecek? Kimler beni önemsiyor? Ya aldığımı beğenmezse? Of, bu hediye almak da çok zor bir iş?

Hayatımızda önemli yerlere sahip olan insanlara sadece bir gün ayırmak yeterli olur mu acaba? Belki de kutlamak için sabırsızlandığımız bu günleri, hangi nedenlerle kutlamakta olduğumuzu kendimize sormamız gerekmektedir. Belki birazcık da tarih sayfalarını karıştırıp, bugünlerin yaratıcılarının, hangi amaç doğrultusunda hareket ettiklerini anlamamız gerekir. Gerek Anna Jarvis (anneler gününün yaratıcısı), gerek Aziz Valentine (sevgililer gününün isim babası), gerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk. Hepsi bir duygudan yola çıkmıştır: "Sevgiden " .

Elbette ki doğayı seviyoruz, hayvanları seviyoruz, anne-babamızı seviyoruz, öğretmenimizi seviyoruz, seviyoruz, seviyoruz, seviyoruz. Beslenmek, dinlenmek gibi sevmek de insan olmanın gerekliliklerindendir. Birilerini veya bir şeyleri severiz çünkü ...Evet, neden severiz? Neden 365 gün değil de bugün, sevdiğimizi düşündüğümüz kişilere hediye almak veya sürpriz yapmak için koşturup dururuz? Sevmeyi bir güne sığdırabilir miyiz?

Sevmenin günü ve saati olmaz, olamaz. Sevginin ifadesi bir hediye olmaz, olamaz. Sevmek bir bireyin, diğer bir bireyi, birey olarak fark ettiği anda başlar. Fark etmek, bireyi birey olarak görmek, dinlemek ve anlamaktır. Din, dil, ırk ayrılığının ortadan kalktığı, insanları çevreleyen yapaylığın aşıldığı bu fark etme sürecinde sadece başkalarını değil, kendimizi ve insan olmanın en güzel duygusunu, ' sevmeyi' de keşfedeceğiz. Sadece fark edin!

"Sevgidir alemi manaya veren,
Öğrenip bu sırrı çözmek ne güzel.
Peşinden koşturup güller derdiren,
En yüce duyguyu sezmek ne güzel."
Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun ...

Nesrin BOVKIR

oybil.com Ekledi

Sevgiye Dair