Matematik Bilmeceleri

Matematik Bilmeceleri Soruları ve Doğru Cevapları

Bir tüccar, sattığı mala %10 zam yapar. Ancak zamdan sonra satışlar düşmeye başlar. Fiyatı, yeni fiyatın %10 altına çeker. İlk duruma göre kârda mıdır, zararda mıdır? (oybil.com)
Aşağıdaki üç topu alarak denklemi eşitleyebilir misiniz? (oybil.com)
Şekilde hesaplama yapılırsa Kupa'nın değeri kaçtır? (oybil.com)
Çıktıkça çoğalır indikçe azalır. Söyle bakalım bu nedir? (oybil.com)
Ali ile Veli 100 metre yarışı yapıyorlar. Ali, Veli'yi 5 metre farkla geçiyor. Yani Ali yarışı bitirdiğinde Veli 95. metrededir. Tekrar yarışmaya karar veriyorlar. Fakat bu sefer Ali, başlangıç çizgisinden 5 metre geriden başlıyor. Aynı hızla koştuklarını kabul edersek bu yarışı kim kazanır? (oybil.com)
2 - 8 - 18 - 32 - 50 - ? (oybil.com)
Doktoruz size 3 hap verir ve bunları yarımşar saat arayla almanızı tavsiye ederse, ilaçların tamamını bitirmeniz ne kadar sürer? (oybil.com)
2,4,5,9 Litrelik Kaplarınız Var. Bunlardan 9 Litrelik Olanı Su İle Dolu.
Bu 9 Litrelik Suyu En Az Hamlede 3 Litrelik Üç Parçaya Bölün.
(oybil.com)
Soru işareti yerine ne gelmelidir 3 5 6 8 14 18 21 ? (oybil.com)
? Yerine ne yazılmalıdır.

OK + AK = 13
ŞT + KM = 13
MT + EM = 13
pi + pr = 8
sı + ci = 8
ça + ca = 8
NN + pe = ?
(oybil.com)
1'den 9'a Kadar Olan Rakamları Boşluklara Yerleştirerek Eşitliği Kurun. Bütün Rakamlar Yalnıca Bir Kez Kullanılacaktır. İşlemler Soldan Sağa Teker Teker Yapılacak(Matematik İlkelerine Uyulmayacak).Soldan Sağa Devam Eden Her İşlemin Sonucu Bir Tam Sayı. __-__/__+__/__+__/__x__-__=72 (oybil.com)
0'dan 14'e sayılar, şu üç gruba ayrılmış:

Grup A: 0, 3, 6, 8 ve 9.
Grup B: 1, 4, 7, 11 ve 14.
Grup C: 2, 5, 10, 12 ve 13.
Buna göre 15, 16 ve 17 hangi gruplara dahil edilmelidir?
(oybil.com)
Manavın iki kefeli bir terazisi ve 4 adet farklı ağırlığı var.O, bunlarla 1 kilodan 40 kiloya kadar herşeyi tartabiliyor.Manavın elindeki 4 farklı ağırlık nelerdir? (oybil.com)
BİR, ÜÇ, BEŞ, SEKİZ, ONÜÇ, ?
? yerine ne yazılmalıdır.
(oybil.com)
Bu dizideki kurala göre soru işareti kaç olmalıdır
2,8,6,4,4,7,?,9
(oybil.com)
3x3 Lük Bir Kutunun İçine 1'den 9'a Kadar Sayıları Öyle Yerleştirin Ki Çapraz,yan,yukarı-aşağı Sayıların Toplamı 15 Olsun(Lütfen Sayıları Bir Kez Kullanın) (oybil.com)
8 tane 8 sayısı ile işlem yaparak 1000 sayısını elde edin (oybil.com)
Öyle bir sayı söyleyin ki rakamlarının çarpımı o sayının yarısı olsun (oybil.com)
Öyle bir a sayısı söyleyin ki a sayının 2 katı olan sayının rakamlarının yerlerini değiştirirsek a sayının karesi olsun (oybil.com)
hiç bir rakamı 0 olmayan öyle iki sayı yazın ki çarpımları 1 milyona eşit olsun (oybil.com)
Adamın biri 5 haneli iş yerine giriş şifresini unutmuş. Şifreyi bulabilmek için 5 ipucu varmış: 1) Beşinci sayı ve üçüncü sayının toplamı 14 2) Dördüncü sayı = ikinci sayı +1 3) Birinci sayı, ikinci sayının iki katının -1 4) İkinci ve üçüncü sayının toplamı 10 5) Bütün sayıların toplamı 30 Acaba bu beş haneli sayı nedir? (oybil.com)
Bir matematik yarışmasına 67 ilden (her ilden en az 1 en çok 10 öğrenci olmak üzere) bilinmeyen sayıda öğrenciler katılmıştır. Bütün öğrencilere yarışma salonuna girme sıralarına göre 1den başlamak üzere sırayla giriş numaraları verilmiştir. (Salona ilk girene 1, İkinci girene 2, vb.) Yarışma sonunda birinciliği kazanan öğrenci ye giriş numarası sorulduğunda şu cevabı vermiştir: Salona benden önce gelen arkadaşların giriş numaralarının toplamıyla benden sonra gelenlerin giriş numaralarının toplamı birbirine eşittir. Benim numaramı buradan bulabilirsiniz. Siz bulabilir misiniz? (oybil.com)
Bir bakkalın terazisinde sadece 4 ağırlık var. Eğer bakkalın dükkanında bütün mallar 1 ile 40 kg arasında ise (tamsayı) ve bu ağırlıkları kullanarak bütün malları tartabiliyorsa, ağırlıkların değeri nedir? (oybil.com)
Hızı saatte 90 km olan bir trenle yolculuk yapan bir çocuk dışarıyı seyrederken karşı yönden gelen bir treni 6 saniyelik bir süreyle görüyor. Bu trenin hızı 60 km/saat olduğuna göre uzunluğu ne kadardır? (oybil.com)
Bir Bakkal Elindeki 20 Kg Şekeri 2 Şer Kiloluk 10 Pakete Ayırmak İstiyor. Bakkalın İki Kefeli Terazisinde Kullanacağı 5 Kilo Ve 9 Kiloluk Ağırlıkları Vardır. Bu İşi En Kısa Bir Biçimde Nasıl Yapabilir? (Çözüm İçin En Az 9 Tartı Gerekiyor.) (oybil.com)
2 ile 3 arasına öyle bir aritmetiksel işaret koyun ki meydana gelecek sayı 2 den büyük 3 den küçük olsun (oybil.com)
Saat 12 de İstanbuldan Ankaraya bir otobüs hareket eder. Bit saat sonra da Ankaradan İstanbula hızı otobüsün yarısı olan bir kamyon hareket eder. Yol üzerinde karşılaştıklarında hangisi İstanbula daha yakındır? (oybil.com)
Dünyayı Ekvatordan geçmek üzere çepeçevre kuşatan bir ip düşünün. Dünyaya yapışık olan bu ipi 1 metre bollaştırmak için (yani ipin geçtiği her yerde iple yer arasında 1 metrelik bir boşluk elde etmek için)ipe ne kadar bir ekleme yapmak gerekir? (oybil.com)

Çocuk Bilmeceleri Ana Sayfa

Diğer Matematik Bilmeceleri:

[1]2345

Matematik Bilmeceleri Arşivi